21.

Vinné sklepy U Jeňoura

  • Sklepmistr: Jan Ivičič
  • Nechory, Prušánky 696 21
  • 602 780 358
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jan Ivičič, zvaný Jeňour, v roce 1978 jako patnáctiletý navázal na vinařskou tradici svých předků a samostatně vyrobil svoje první víno.

Nynější vinné sklepy byly postaveny v letech 2003 až 2011 a víno vyrábí spolu se starším synem Vítězslavem. Jejich vinice o výměře 5 ha se nacházejí v trati Podkovné vzdálené dva kilometry od sklepa.

"I když některá mladá sudová vína podáváme hostům již v prvních listopadových týdnech daného ročníku, u vín podávaných později a hlavně lahvových je enologický proces zdlouhavější. Rádi jim pokud možno půl roku necháváme čas zrání na kvasnicích a spolu s procesem pravidelného míchání vína získávají zajímavou strukturu a hlavně plnost, což po napití vybízí k dalšímu doušku. Toto navazuje na primární práci s hrozny a mošty, kdy řešíme chlazení, fermentaci, macerování, což výše popsanému předchází. Vína následně lahvujeme koncem května a ty jsou díky této technologii ideální k vypití v následujících dvou a více letech, kdy dosahují optimální zralosti a buketu. S lahvováním jsme začali s ročníkem 1998 a v posledních letech využíváme služeb rakouské profesionální mobilní lahvovací linky, která u vín zaručuje potřebnou stabilitu a sterilitu.

Víno, které lahvujeme, pochází ze čtyř pětin z moštů, které dosáhly 21 stupňů a více cukernatosti a nejsou doslazená. Přesto je označujeme jako Moravské zemské víno. Důvodem je celková odtažitost vůči byrokratickým procesům. Stojíme za tím, co je uvedeno na etiketě a spoléháme na vzájemnou důvěru mezi vinařem a zákazníkem."

Kromě toho Vinné sklepy U Jeňoura ve svých rozlehlých sklepních prostorách nabízí široké spektrum gastronomických služeb – od pořádání firemních akcí a konferencí, zajištění svateb a rodinných oslav přes přípravu rautů a nabídku tematických pobytových balíčků a dovolených s dětmi až po degustační menu. Zakládáme si na poctivé domácí kuchyni, kterou vede Bohdan, Jeňourův mladší syn, který se dva roky učil u francouzských šéfkuchařů.

 

předseda výboru
Milan Vašíček: 
+420 776 116 693

člen výboru
Drahoslav Melchrt: 
+420 775 952 030

člen výboru
Martin Čapka:
+420 773 272 229

Spolek Nechorští vinaři
Prušánky 345, 696 21

IČ: 03677371

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pro potřeby propagace akcí spolku jsou v průběhu dne pořizovány fotografie a videozáznam. Pokud by někdo nechtěl být na momentkách zachycen, sdělí tuto skutečnost fotografovi. Ten bude požadavek respektovat. Podrobné informace o pravidlech najdete ZDE.

Projekt s podporou Vinařského fondu